روش های پیدا کردن درب چاه

رسیدگی به چاه فاضلاب پس از حفر ان در زمان استفاده جزء نکات مهم در حفظ سلامت و بهداشت ساختمان می باشد و عدم توجه به این نکته ممکن است سبب بروز حوادثی همچون ریزش چاه فاضلاب و خسارات مالی شود.

از جمله مواردی که در حفظ سلامت و ایمنی چاه فاضلاب اهمیت دارد، می توان به  انجام اموری همچون تخلیه چاه،لایروبی چاه، کف تراشی و رسوب زدایی چاه های فاضلاب و رسیدگی به لوله های فاضلاب ورودی به چاه اشاره کرد.

در صورت بروز مشکل در لوله فاضلاب ورودی به چاه و پیدایش نم و خیسی در اطراف چاه از شرکت های تخلیه چاه و لوله باز کنی درخواست تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نشت یاب نمایید تا بتوانید مشکل نم را به راحتی حل کنید.

شاید شنیده باشید که چاه فاضلاب ساختمانی ریزش کرده باشد و یا حتی ان ممکن است ان راتجربه کرده اید. این سوال برای شما پیش می اید که دلیل ریزش چاه چیست؟

عامل اصلی ریزش چاه ترکیدگی لوله های فاضلاب ورودی در درب چاه می باشد که اب خروجی در مدت زمان طولانی قسمت گلدانی و طوقه چینی چاه را شسته و تخریب میکند و در نتیجه چاه ریزش خواهد کرد ،توسط تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نشت یاب جلوی چنین حوادثی را می توان به راحتی گرفت.

مهمترین بخش چاه فاضلاب درب و نحوه ی پوشش درب چاه می باشد که ایمنی چاه به ان بستگی دارد  چرا که در زمان تخلیه چاه باید به اندازه ای باز شود که شرکت های تخلیه چاه ولوله بازکنی بتوانند شیلنگ تانکر تخلیه چاه با ساکش و یا پمپ تخلیه چاه با پمپ لجن کش و پمپ کف کش خودرا به داخل چاه بفرستند و چاه را تخلیه کنند.

بسیاری از مشتریان در زمان تماس با شرکت لوله بازکنی و تخلیه چاه میزان باز شدن درب چاه را سوال می کنند که همیشه  با یک جواب عمومی مواجه می شوند که می بایست درب چاه فاضلاب شما به اندازه ی یک کپسول گاز معمولی باز شود تا پمپ به همراه شلینگ های مخصوص به درون چاه فرستاده شود.

این جواب عمومی شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه به علت برابری اندازی پمپ تخلیه چاه لجن کش و کف کش با یک کپسول معمولی گاز می باشد.

تخلیه چاه

روش های پیدان کردن درب چاه

در اکثر موارد تخلیه چاه در تهران از شرکت لوله باز کنی و تخلیه چاه خواسته می شود که خودشان درب چاه راپیدا  کرده و چاه را تخلیه کنند که نیاز به تجربه و تخصص سرویسکاران شرکت لوله باز کنی و تخلیه چاه دارد که  با کمترین تخریب و خسارت درب چاه را پیدا و ان را باز کرده ودر نهایت چاه را تخلیه کند.

از روش های رایج پیدا کردن درب چاه می توانیم به موراد زیر براساس تجربه تیم کاری یاسان اشاره کنیم:

روش چاه یابی از طریق لوله باز کنی با فنر

در این روش زمانی که چاه فاضلاب شما پر می شود لوله باز کن با استفاده از دستگاه لوله باز کنی با فنر اقدام به عملی همانند باز کردن لوله می کند و طبق شواهد و میزان فنر داخل شده به لوله فاضلاب مکان و جهت چاه فاضلاب را تخمین می زند که بین روش های پیدا کردن درب چاه در اولویت و بسیار هم رایج می باشد .

طول فنر برابر فاصله چاه فاضلاب از سرویس بهداشتی و جهت زانویی سمتی که چاه فاضلاب را نشان می دهد معیار تخمین مکان دقیق چاه فاضلاب می باشد.

این نکته راهم به خاطر داشته باشید زمانی که شک بین گرفتگی لوله و پر شدن چاه فاضلاب می رود ، دستگاه لوله باز کنی با فنر به عنوان بهترین دستگاه تشخیص این شک عمل می کند.

این تشخیص به این صورت می باشد که شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه بااستفاده از دستگاه لوله باز کنی با فنر خود اول سعی در رفع گرفتگی لوله فاضلاب می کنند و در صورت بروز دو عامل باز نشدن لوله و سیاه شدن سر فنر پرشدن چاه را تشخیص می دهند.

لوله بازکنی

وجود چند موزاییک و سنگ فرش متفاوت با سایرین

در ساختمان ها و اپارتمان های مسکونی و تجاری چند طبقه که چاه فاضلاب از سرویس های بهداشتی بسیار دور می باشند ، معماران ساختمان از این روش برای نشانه گذاری درب چاه پس از اتمام حفر چاه استفاده می کنند.

علامت گذاری توسط موزاییک متفاوت با سایر موزاییک ها مرسوم ترین روش علامت گذاری درب چاه نسبت به علامت گذاری توسط رنگ، برچسب و…می باشد چون در مرور زمان پاک یا از بین نمی رود.

حال در ساختمان هایی که این علامت وجود ندارد می بایست به سراغ روش های دیگر رفت.

استاندارد های مکانی چاه فاضلاب

چاه های فاضلاب را حتما با رعایت فاصله ی مناسب از دیوار و پی ستون های ساختمان باید حفر کرد که می توان به طور تقریبی و کمک از احتمالات دیگر به مکان تقریبی درب چاه پی برد. 

نکته: ممکن است این استاندارد به دلیل قدیمی بودن ساختمان و یا توسط معماران ساختمانی رعایت نشده باشد که روش مطمئنی برای پیداکردن درب چاه نمی باشد و فقط کمک کننده سایر روش های پیدا کردن درب چاه در اکثر موارد می باشد.

صدای حاصل از جریان اب درون لوله های فاضلاب

در این روش توسط گوش کردن به صدای اب جریان یافته در درون لوله فاضلاب و ریختن ان درون چاه و صدایی که ایجاد می کند درب چاه را تخمین می زنند.

از معایب روش پیدا کردن درب چاه با صدای اب این می باشد که در محیط شلوغ و پر از صدا و همچنین در چاه های عمیق،تشخیص صدای اب و پیدا کردن درب چاه بسیار سخت خواهد شد .

کندن زمین  مکان های احتمالی

در اخرین روش پیدا کردن درب چاه کندن زمین توسط کارگران شرکت های لوله باز کنی و تخلیه چاه می باشد که به ناچار با کندن زمین و از طریق دنبال کردن لوله های فاضلاب ورودی به چاه فاضلاب به مکان دقیق درب چاه پی می برند .

در این روش عواملی همچون گلی بودن خاک اطراف درب چاه و برخورد کردن به اجر های طوقه چینی بسیار کار امد خواهند بود.

مشتریان

در برخی موارد تخلیه چاه مشتریان و یا ساکنین قدیمی ساختمان به شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه در پیدا کردن درب چاه کمک می کنند.

اگر شما چند بار چاه فاضلاب خود را تخلیه کرده باشید به علت کنده کاری مکان درب چاه خودش به عنوان یک علامت درب چاه تلقی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبرای تماس کلیک کنید