چاه فاضلاب و تخلیه چاه فاضلاب

روش های دفع فاضلاب و مدفوع انسان ها به دو روش تقسیم می شوند:

اولی روش نوین برای دفع بهداشتی فاضلاب ، توسط شبکه فاضلاب شهری است که  جایگزین مناسبی برای  تخلیه چاه  توسط شرکت های لوله بازکنی می باشد.

روش دوم روشی است که در شهر های فاقد سیستم دفع فاضلاب شهری یا همان (اگو) بسیار پر طرفدار و رایج می باشد و تنها گزینه در چنین شهر هایی دفع فاضلاب به روش سنتی یا همان حفر چاه فاضلاب و سپس تخلیه چاه می باشد.

حفر چاه فاضلاب در تهران و سایر مناطق کشور به دلیل ضعف در سیستم دفع فاضلاب شهری استفاده می شود که سبب به وجود امدن بازار کار حفر چاه و تخلیه چاه توسط شرکت های لوله بازکنی نیز شده است.

از معایب چاه فاضلاب و تخلیه چاه می توانیم الوده شدن سفره های اب  زیر زمینی را مثال بزنیم که در صورت استفاده از شبکه ی دفع فاضلاب شهری  می توان از اسیب های ان جلو گیری کرد وبه صورت کاملا بهداشتی فاضلاب شهری را دفع کرد.

در برخی از مناطق به دلیل عدم وجود بستر کافی برای شبکه ی فاضلاب ، روش سنتی حفر چاه و دفع توسط تخلیه چاه بسیار مناسب می باشد.

باید به این مورد هم اشاره کنیم که حفر چاه نیر نیازمند توجه و رسید گی می باشد و حتما تحت نظر شرکت های معتبر و افراد متخصص و با تجربه در این زمینه انجام شود تا از بروز تخریب و خسارت جلو گیری شود.

تخلیه چاه

موارد زیر استاندارد های حفر چاه نو براساس دانش تیم کاری یاسان می باشد:

 • محل حفر چاه نو در ساختمان ها باید در فاصله ی مناسبی از پی ها و ستون ها قرا بگیرد.
 • از هوا کش های مناسب و استانداردی برا دفع بوی بد فاضلاب استفاده شود.
 • چاه نباید در نقطه ی کور باشد تا در زمان تخلیه چاه و یا لایروبی چاه مشکل ساز شود.
 • پس از حفر چاه باید از قطعات بتنی طوقه ای شکل مناسب استفاده کنید که به انها کور نیز گفته می شود.
 • درب چاه باید به صورت کله قندی (ویا گلدانی) توسط اجر های سوراخ دار پوشیده شود.
 • محل دهانه چاه را باید به روش های مختلف علامت گذاری شوند تا در سریع ترین زمان به ان دسترسی پیدا کنید.
 • از زانو های 90 درجه در لوله ی ورودی فاضلاب به چاه استفاده شود.

انواع چاه فاضلاب

چاه های فاضلاب دارای دو نوع چاه جذبی و چاه سپتیک می باشد که انتخاب نوع چاهی که حفر می شود بستگی به خاک منطقه و سطح اب های زیر زمینی دارد.

از چاه فاضلاب جذبی در مناطقی استفاده می شود که جنس خاک ان از شن و ماسه و خرده سنگ تشکیل شده و میزان سطح اب زیر زمینی نیز پایین باشد.

چاه فاضلاب سپتیک در مناطقی که خاک ان از جنس رس به صورت باتلاقی بوده و میزان سطح اب زیر زمینی نیز بالا باشد استفاده می شود.

چاه فاضلاب جذبی طبق امار بیشتر برای دفع فاضلاب ساختمان ها و چاه های سپتیک به علت شکل و ساختار در کارخانه ها کاربرد دارند.

نکته مهم این است که روش تخلیه چاه هر دو چاه یکسان بوده و شرکت های لوله بازکنی توسط پمپ لجن کش،ساکشن اقدام به تخلیه چاه می کنند.

چاه فاضلاب جذبی

همانطور که از اسم ان مشخص است اساس کارکرد چاه فاضلاب جذبی براساس جذب اب می باشد و اگر میزان جذب اب بالا باشد عمر چاه فاضلاب جذبی نیز بیشتر می شود و همچنین نیاز به تخلیه چاه را نیز کاهش می دهد.

قسمت های مختلف چاه فاضلاب جذبی

چاه فاضلاب جذبی قسمت های مختلفی دارد که هر کدام از این قسمت ها نیز نیازمند رعایت استاندارد خود می باشند.

1-بخش میله ای چاه فاضلاب جذبی بدنه ی اصلی چاه را تشکیل می دهد که به شکل استوانه ای عمود بر زمین می باشد که به ان میله ی چاه گفته می شود.

قطر استاندارد میله ی چاه فاضلاب بین 80 تا 100 سانتی متر بوده و حداقل طول میله 6 متر می باشد ، اما براساس نیاز و تا زمانی که به رگه های سفت وسنگی زمین نرسیده باشد قابل افزایش می باشد و بهترین طول میله تاجایی است که به رگه ی ماسه ای با قابلیت جذب بالای اب برسد.

2-انبار چاه فاضلاب به صورت دو تونل در روبه ، روی هم حفر می شوند تا علاوه بر افزایش سطح تماس چاه فاضلاب با زمین، به مانند دو مخزن جانبی برای چاه فاضلاب جذبی عمل کنند.

انبار ها از اصلی ترین بخش چاه جذبی می باشند چراکه بیشترین حجم چاه را به خود اختصاص داده اند و همچنین خاک خروجی از انها چند برابر خاک خروجی از میله چاه فاضلاب جذبی خواهد بود و در زمان تخلیه چاه باید دقت شود تا انباری های چاه فاضلاب نیز کاملا خالی شوند.

تخلیه چاه در تهران

حجم انباره ی چاه فاضلاب بر اساس معیار های زیر حفر می شوند:

 • میزان نفوذ پذیری خاک زمین
 • توانایی در ادامه دادن حفر انباری در صورت برخورد نکردن انباری با رگه های سفت و سنگی زمین
 • تعداد واحد های ساختمان و تعداد فاضلاب های ورودی به چاه فاضلاب
 • تجاری و یا مسکونی بودن ساختمان
 • تعداد توالت و حمام متصل به چاه فاضلاب

 موارد بالا برای زمان هایی می باشد که اب باران به داخل چاه فاضلاب هدایت نشود ، که در صورت اضافه شدن اب باران به داخل چاه فاضلاب نیز حجمی را برای اب باران باید اختصاص داده شود.

چاه سپتیک

چاه سپتیک از لحاظ ساختاری و ظاهر مانند یک مخزن می باشد ، اما به ان چاه  گفته می شود این چاه بر خلاف چاه جذبی فاضلاب را درخود نگه می دارد.

ویژگی این چاه به این صورت می باشد که تا زمان پر شدن چاه سپتیک، فاضلاب به درون چاه سپتیک ریخته می شود و زمانی که پر شد شرکت های لوله بازکنی و تخلیه چاه توسط پمپ های لجن کش و پمپ ساکشن چاه را تخلیه می کنند.

طراحی چاه سپتیک به صورتی می باشد که اب و فاضلاب را از خود عبور ندهد که به همین منظور چاه سپتیک را از جنس بتن ساخته می سازند.

چاه سپتیک به انداز ه ی چاه جذبی به محیط زیست  و سفره ی اب های زیر زمینی اسیبی نمی رساند که این موضوع از مزیت های مهم این چاه می باشد.

چاه سپتیک به دوسته یک بخشی و چند تقسیم میشود:

در چاه فاضلاب سپتیک چند بخشی  به دلیل بخش های مختلف امکان جدایی اب از فضولات دربخش های ابتدایی چاه سپتیک نیز وجود دارد.

چاه سپتیک علاوه بر مزیت مثبت خود بر چاه فاضلاب جذبی که به محیط زیست اسیب کمتری می رساند به علت عدم جذبی بودن نیازمند تخلیه چاه در دوره های زمانی کمتر و معینی است.

 لذا در این راستا گروه خدماتی یاسان اماده عقد قرارداد با کارخانه ها،ساختمان های مسکونی و تجاری به منظور تخلیه چاه ها به صورت دوره ای با استفاده از پیشرفته ترین ابزار لوله بازکنی و تخلیه چاه خود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonبرای تماس کلیک کنید