تاثیر عوامل محیطی بر پر شدن چاه فاضلاب و تخلیه چاه

حفر چاه فاضلاب و تخلیه چاه پس از تکمیل ظرفیت ان از قدیمی ترین روش دفع بهداشتی فاضلاب انسانی است. در این مقاله سعی داریم به معرفی عوامل تاثیر گذار بر پرشدن چاه فاضلاب بر پایه ی تجربه ی و دانش فنی کاران یاسان بپردازیم.

بدیهی است که هر مخزنی بنا به نوع کاربری که دارد پس از مدتی که از عمر ان گذشت نیاز به تخلیه و یا تعویض خواهد داشت ، شاید برای شما هم این سوال پیش امده باشد که چرا مدت زمانی که طول می کشد تا چاه فاضلاب مناطق مختلف پر شود با هم متفاوت است.

جنس خاک

اولین عامل تاثیر گذار بر تفاوت عمر چاه های فاضلاب مناطق جنس خاک منطقه مورد نظر می باشد و اگر محلی که چاه فاضلاب حفر شده است ، خاک ان از جنس رگه های نفوذ پذیر یعنی رس و ماسه تشکیل شود قطعا دیر تر ظرفیت ان تکمیل می گردد.

تکمیل پی در پی ظرفیت چاه فاضلاب در مدت زمان کوتاه مربوط به مناطقی است که چاه به خاکی از جنس ، خاک غیر قابل نفوذ و سنگی منتهی شده باشد.

این نوع چاه های فاضلاب به مانند یک مخزن عایق عمل کرده و میزان عبور فاضلاب از انها بسیار پایین می باشد.

برای کم نمودن  تاثیر عامل سختی خاک و کاهش هزینه های تخلیه و لایروبی چاه ، متخصصین یاسان حفر چاه فاضلاب با متراژ بالا را توصیه می نمایند.

باید بدانید که جنس خاک منطقه هیچ تاثیری بر روش تخلیه چاه نداشته و تنها در دوره زمانی تخلیه تاثیر گذار است.

تخلیه چاه

نوع کاربری

چاه فاضلاب در کاربری های زیادی مورد مصرف قرار می گیرند که چاه فاضلاب سرویس بهداشتی از مهمترین انها می باشد.

بسیاری از رستوران ها نیز برای دفع پسماند های غذایی و روغن از چاه فاضلاب استفاده می کنند.البته ناگفته نماند که عدم وجود شبکه فاضلاب شهری نیز در حفر این نوع چاه ها بی تاثیر نمی باشد.

نحوه ی مصرف

منظور از نحوه ی مصرف مربوط به سیستم دفع فاضلاب ساختمان و حجم فاضلاب ورودی به درون ان است.در بسیاری از ساختمان مشاهده شده که علاوه بر سرویس بهداشتی ، فاضلاب حمام و اشپزخانه نیز به درون یک چاه هدایت می شوند.

در  چنین مواردی انتظار داشتن چاه فاضلابی با طول عمر بالا همانند چاه فاضلاب تک منظوره کمی غیر منصفانه است.

اب باران

عامل مهم دیگری که بر زمان پر شدن چاه فاضلاب تاثیر دارد ، اب باران است. دیده شده است که در مناطق بارانی چاه های فاضلاب نسبت به مناطق خشک سریع تر پر می شوند.

این عامل بر منطق نفوذ اب باران به درون لایه های زیر زمینی و عدم کشش ظرفیت خاک برای پذیرش فاضلاب استوار شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید