انواع فنر لوله بازکنی

استفاده از فنر برای لوله بازکنی در تهران و کرج بیش از سه دهه قدمت دارد.

فنر لوله بازکنی در دو نوع به بازار عرضه می شود:

-فنر دستی لوله بازکنی

-فنر  مخصوص دستگاه لوله بازکنی

فنر لوله بازکنی با دستگاه لوله بازکنی

استفاده از دستگاه لوله بازکنی با فنر،روش تضمینی و متداول برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب و توالت می باشد ، دستگاه لوله بازکنی با فنر شامل دوقسمت فنر و دستگاه نیروی محرکه ی الکتریکی است.

دستگاه نیرو محرکه الکتریکی تامین کننده ی انرژی چرخش و ارتعاش فنر می باشد.

عمل لوله بازکنی توسط فنر انجام می شود و باید نیروی کافی برای ارتعاش و چرخش ان تامین شود تا تمامی گرفتگی را از میان بردارد.

فنر هایی که مخصوص دستگاه لوله بازکنی با فنر تولید می شود ویژگی های منحصر به فردی دارند که فنر را از جنس فولاد می سازند تا فنر علاوه بر انعطاف پذیری بالا از مقاومت بالایی در برابر کشش و ارتعاش توسط دستگاه لوله بازکنی بافنر برخوردار باشد.

فنر های دستگاه لوله بازکنی قادرند در لوله های طویل و پر از پیچ و خم بدون اتلاف انرژی ارتعاش نمایند.

سر فنر هایی برای دستگاه لوله بازکنی با فنر استفاده می شوند که می توانند هرگونه گرفتگی را از میان بردارند.

لوله بازکنی با فنر

انواع رایج سر فنر های دستگاه لوله بازکنی با فنر

 • سر فنر چاقویی(مخصوص بریدن و تکه تکه کردن الیاف و یا پارچ درون لوله فاضلاب و توالت)
 • سر فنر چاقویی قوی(از مقاومت بالاتری نسبت به سر فنر چاقویی بر خوردار است)
 • سر فنر نیزه ای(کاربرد برای فرو رفتن و شکستن اجسام سخت و ماسه سفت شده)
 • سر فنر اسیدی ضد خوردگی(کاربرد برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب و توالت حاوی مواد جامد و مایع اسیدی)
 • سر فنر ریشه بر(برای از بریدن الیاف ریشه دار)
 • سر فنر میله فنری(دارای دو رابط برای اتصال فنر ها)
 • سر فنر الماسی(سخت ترین و محکم ترین سر فنر دستگاه لوله بازکنی با فنر که بیشتر برای خرد کردن اجر و تکه سنگ به کار می رود)
 • سر فنر ابزار گیر(برای اتصال به ابزار و فنر های شکسته درون لوله )
 • سر فنر کوزه ای(از بین بردن جرم و رسوب)
 • سر فنر برسی (برای ازبین بردن رسوبات و چربی های درون لوله فاضلاب و توالت)

البته این سر فنر ها قبل از استفاده باید توسط لوله بازکن تایید شوند تا در واقع ضروری این سر فنر ها را به کار گرفت.

فنر را از درون دستگاه لوله بازکنی عبور می دهند و زمانی که دیگر به فشار دست به سمت جلو نرفت کلید راست گرد دستگاه لوله بازکنی با فنر را می زنند این کار باعث می شود فنر جلو تر رفته و مشکل گرفتگی را حل کند.

پیش می اید که وقتی لوله بازکن با دست فنر را بیرون می کشد فنر درون لوله گیر کرده باشد در این مواقع تجربه لوله بازکن به کارش می اید و با کمی حوصله چند بار کلید دستگاه لوله بازکنی با فنر را چپ گرد و راستگرد می کندتا به راحتی ان را از لوله فاضلاب و توالت خارج شود.

لوله بازکنی

فنر دستی لوله بازکنی

همانطور که می دانید فنر به علت خاصیت و ویژگی های بی نظیری که دارد علاوه بر فنر های برای دستگاه لوله بازکنی با فنر تولید می شوند فنر هایی مخصوص رفع گرفتگی به صورت دستی به بازار عرضه می شوند.

لوله بازکنی با فنر دستی روشی مناسب برای رفع گرفتگی های ضعیف لوله فاضلاب و توالت می باشد ، همچنین فنر لوله بازکنی دستی را می توان برای هل دادن و خارج کردن اشیاء جامد درون لوله فاضلاب و توالت نیز استفاده کرد ، لوله بازکنی با فنر دستی پرکاربردترین  روش لوله بازکنی دستی است.

روش لوله بازکنی با فنر جایگزینی مناسب به جای استفاده از محلول ها و لوله بازکن های شیمیایی است تا کسانی که سعی می کنند که خودشان به رفع گرفتگی لوله فاضلاب و توالت بپردازند.

دلایل اولویت و ارجعیت فنر لوله بازکنی دستی نسبت به مواد شیمایی رفع گرفتگی لوله فاضلاب و توالت:

 • مقرون به صرفه تر
 • بدون ایجاد کوچکترین اسیب و پوسیدگی درون لوله فاضلاب و توالت
 • محلول های شیمیایی با ایجاد واکنش سبب خارج شدن بخارات سمی از درون لوله فاضلاب می شوند
 • فنر لوله بازکنی دستی از جنس فولاد و در طول های مختلف در بازار یافت می شود

برای اینکه از فنر لوله بازکنی دستی استفاده کنید می بایست نکات و مواردی را مد نظر داشته باشید تا به مشکلاتی که به ان اشاره می کنیم دچار نشوید.

لوله بازکنی با دستگاه فنر

روش کار لوله بازکنی با فنر دستی

در مواقع گرفتگی ضعیف سر فنر را تا رسیدن به محل گرفتگی درون لوله فاضلاب و توالت هل دهید و سپس توسط دسته ان اقدام به چرخاندن و ارتعاش فنر در درون لوله فاضلاب و توالت نمایید.

در برخی موارد می توانید برای تسریع در روند رفع گرفتگی فنر را در درون لوله فاضلاب و توالت هل و سپس بیرون بکشید.

نکته ای که باید در روش لوله بازکنی با فنر دستی به ان توجه کرد این است که نباید در گرفتگی هایی که شدید هستند از ان استفاده کرد چرا که این عمل سبب می شود تا فنر در زانویی لوله(بیشترین محل گرفتگی های فاضلاب و توالت) و یا محل گرفتگی گیر کند چون شما نمی توانید انرژی معادل دستگاه لوله بازکنی بافنر وارد کنید تا فنر با چرخش معکوس به سمت بیرون لوله فاضلاب و توالت کشیده شود.

در صورتی که از روش لوله بازکنی با فنر دستی استفاده می کنید اگر فنر دستی درون لوله فاضلاب و یا توالت گیر کرد از کشیدن و هرگونه عمل بیهوده خود داری فرمایید درچنین مواردی متخصصان مجرب و متخصص تیم کاری یاسان فوری در محل حاضر می شوند و فنر را از قسمت دسته خارج کرده و  به دستگاه لوله بازکنی با فنر وصل می کنند ، مقداری که فنر (دستی)توسط دستگاه لوله بازکنی با فنر به عقب چرخانده شود از درون لوله خارج می شود.

هشدار:در موارد گرفتگی های لوله فاضلاب توالت فرنگی به هیچ وجه از روش لوله بازکنی با فنر دستی استفاده نکنید فنر هایی که برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب توالت فرنگی با دستگاه لوله بازکنی با فنر استفاده می شوند انعطاف پذیر تر و مختص  همین امر تولید می شوند.

لوله بازکنی در تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای تماس کلیک کنید