لایروبی چاه

اگر چاه فاضلاب شما در دوره ی های زمانی کمتری نسبت به زمان اولیه حفر چاه پر می شود تنها چاره ی کار شما حفر چاه نو دیگری نیست چرا که با تخلیه چاه و لایروبی چاه پر شده علاوه بر صرفه جویی در هزینه و وقت شما سبب می شود که چاه فاضلاب شما به مانند روز اول شده و در دوره ی زمانی بلند تری پر شود.

لایروبی چاه چیست؟

لایروبی چاه به عمل خارج کردن خاک،سنگ،رسوبات چسبیده به بدنه چاه فاضلاب و تمامی مواد جامدی که سبب کاهش طول عمر چاه و پر شدن سریع چاه شده اند را می گویند.

رسوب زدایی در لایروبی چاه عملی است که در ان رسوبات دیواره و کف چاه را توسط ابزار مخصوص تراش می دهند.

در واقع لایروبی چاه به روشی  برای سلامت نگه داشتن چاه فاضلاب نیز گفته می شود  که این عمل یکبار در زمان حفر چاه نو و دیگر در زمان لایروبی چاه اتفاق می افتد.

 برای شما هم ممکن است پیش امده باشد که از توالت ،حمام و لوله های فاضلاب متصل به چاه بوی تخم مرغ گندیده و لاشه ی حیوان به مشام برسد و بعد از هر بار تخلیه چاه توسط شرکت های لوله بازکنی و  تخلیه چاه مشکل بو رفع نشود و همین سبب شود تا شما بخواهید با مواد شوینده و اسید ها به جان لوله ها برای رفع مشکل بو بیفتیداین کار شما علاوه برااینکه شما رافقط برای مدت کوتاهی از شر این بو راحت خواهد کرد بلکه باعث خواهد شد تا مواد اسیدی با گاز های سمی فاضلاب واکنش و بخار سمی تولید کنند.

علاوه براین لوله های فاضلاب به علت جنسی که دارند در برابر این اسید ها ضعیف بود و دوام خودرا از دست می دهند و ممکن است باعث ترکیدگی لوله فاضلاب شوند و اسیب هایی همچون نم و رطوبت را به همراه داشته باشند و نیاز به تشخیص ترکیدگی با دستگاه نشت یاب پیدا کنند.

منبع اصلی مشکل این بوی ازار دهنده  چاه فاضلاب شما می باشد و علت  ان جمع شدن گل و لای و موادجامدی که در طولانی مدت ، بوی نا مطلوبی را ایجاد می کنند و از طریق شبکه فاضلاب ساختمان وارد حمام ،توالت و اشپزخانه شما می شوند.

این مشکل با لایروبی چاه توسط شرکت های خدماتی لوله باز کنی و تخلیه چاه ممکن است و  می توانید برای همیشه بدون اسیب رساندن به شبکه فاضلاب ساختمان از شر این بو راحت شوید.

لایروبی چاه

دلایل پر شدن چاه فاضلاب و راه حل این مشکل چیست؟

چاه ها باتوجه به نوع کاربردشان به چاه های فاضلاب،چاه اب،چاه ارت و… تقسیم می شوند.

اکثرا چاه های منازل از نوع چاه های جذبی می باشند یعنی دارای خاک و زمینی مناسب برای  نفوذ برا اب هستند.

اما اگر جنس خاک و زمین از جنس سخت و غیر قابل نفوذ باشد که عمر و زمان پر شدن چاه نیز کمتر خواهد بود و نیاز به تخلیه چاه و لایروبی چاه بیشتر احساس می شود.

اولین عامل پر شدن چاه ، خاک و زمین منطقه می باشد،  در مناطق کوهستانی  به علت زمین سخت کشش چاه فاضلاب هایشان کمتر از مناطقی است که زمینی با خاک نرم دارند و طول عمر چاه های این مناطق به 20 تا 25 سال هم می رسند.

از دیگردلایل که سبب پر شدن متعدد چاه های فاضلاب می شود می توان ریشه و موهای بیش از حد،موادچربی،مواد جامد و رسوباتی که به تمامی بدنه ی چاه فاضلاب می چسبند هم نام برد.

این عوامل  مانع از نفوذ اب در زمین شده و چاه فاضلاب را به یک محفظه ی کاملا بسته تبدیل می کنند و همین امر سبب پر شدن های متعدد چاه فاضلاب و بالا بردن هزینه تخلیه چاه می شود.

راه حل این مشکل در اولین مورد پر شدگی بعد از حفر چاه عمل تخلیه چاه می باشد ولی در صورت مشاهده ی کاهش طول عمر چاه فاضلاب لازم است که چاه فاضلاب توسط شرکت های تخیله چاه ولوله بازکنی خالی شده و سپس لایروبی چاه انجام شود و راه حل دوم حفر چاه نو می باشد.

حفرچاه نو یا لایروبی چاه ؟کدام به صرفه تر می باشد؟

علت برتری لایروبی چاه بر حفر چاه نو چیست؟ بیشتر اوقات که چاه فاضلاب منازل پر می شود، وقتی مشتریان با شرکت های لوله باز کنی وتخلیه چاه تماس می گیرند به سراغ گزینه حفر چاه نو می روند و هزینه های ان را جویا می شوند اگر شرکت تخلیه چاه و لوله بازکنی منصف باشد لایروبی چاه را نیز پیشنهاد میدهد.

حفرچاه نو نیازمند یک محدوده ی دیگری از محوطه ساختمان می باشد و طبق استاندارد ها می بایست از چاه کهنه 2.5متر فاصله داشته باشد تا از خطر های احتمالی جلوگیری شود.

هزینه حفر چاه نو براساس متراژ چاه می باشد ونیازمند زمان و هزینه بیشتری نسبت به لایروبی چاه خواهد بود ، همچنین خاک حاصل از حفر چاه نو هزینه انتقال ان به بیرون از شهر رانیز به دنبال دارد .

لایروبی چاه این هزینه ها را کاهش داده و به این صورت می باشد که پس از تخلیه چاه شخصی وارد چاه می شود وبا کف تراشی و رسوب زدایی چاه را به یک چاه نو تبدیل می کند و در اخر توسط پمپ لجن کش مواد زاید را خارج می کنند. 

قیمت لایروبی چاه را براساس میزان  و حجم لجن و مواد زایدی است که از لایروبی چاه خارج می کنند محاسبه می شود و عمدتا براساس تعداد نیسان یا خاور حمل کننده مواد زاید می باشد.